Volně dostupné léky proti bolesti (analgetika)

Někdy máte bolesti hlavy, kloubů, bolest při menstruaci nebo bolest zubů, kterou potřebujete zrychle zmírnit. V lékárně dostanete nejrůznější léky, mnohé z nich obsahují v podstatě stejnou účinnou látku a liší se jen cenou a výrobcem. Jak se v nich orientovat, vám napoví následující text.

Velmi dobře se snáší paracetamol (maximálně 1g po 4 hodinách, maximálně 4 gramy denně). Mohou ho užívat i ti, kteří mají vředovou chorobu žaludku a dvanácterníku, i ti, kteří užívají léky na „ředění krve“. Po paracetamolu nebyly prokázány nežádoucí účinky ani v těhotenství. Otrava nastává při zvýšení terapeutické dávky 10-20x! V lékárně se setkáte s přípravky: Paralen, Panadol, Medipyrin, Efferalgan. Dále se můžete setkat s kombinacemi pareacetamolu s dalšími látkami, které zvýší účinnost preparátu. Je to např. s kofeinem (Panadol extra, Paralen extra), s propyfenazonem (Valetol), s guaifenesin (Ataralgin). Tyto léky rovněž mohou užívat pacienti s vředovou chorobou.

Vysokou účinnost proti bolesti mají léky obsahující ibuprofen (Ibalgin, Nurofen) nebo ibuprofen v kombinaci s kofeinem (Ibufein), diklofenak (Dolmina, Myogit) nebo naproxen (Nalgesin). Tyto léky mají také protizánětlivý účinek. Nejsou však vhodné pro osoby s vředovou chorobou, zvýšenou krvácivostí..

Kombinace kyseliny acetylosalicylové s kofeinem (Acylcofin) mají zesílený efekt, zejména pokud obsahují i paracetamol (Acifein, Tomapyrin).

Pokud výše uvedené polknete v tabletě nebo použijete v čípku do konečníku, vstřebá se účinná látka do celého organismu. Při místním podání v gelu působí látka jen na určitou oblast (např. bolestivý kloub). Účinnost místního preparátu je možné zvýšit přelepením plochy s naneseným gelem nebo mastí náplastí.

Tablety mají nevýhodu pomalého nástupu účinku, šumivé tablety mají účinek rychlejší. Formy v prášku v sáčku mají rovněž po rozpuštění rychlý nástup účinku a i lepší chuťové vlastnosti. Čípkové formy mají rychlejší nástup, menší zatížení žaludeční sliznice.

Pokud si léky kupujete sami, podívejte se na příbalový leták. Dodržujte jeho doporučení. Rizikem samoléčitelství je také přehlédnutí případné závažné příčiny bolesti. Léky, které dráždí žaludeční sliznici (diklofenak, Ibuprofen, naproxen, kyselina acetylosalicylová), se lépe snáší po jídle, ale tím se zpomalí nástup účinku a zeslabí intenzita. Pamatujte, že bychom neměli zbytečně trpět bolestí, ale také bychom tyto léky neměli zneužívat.

Při trvající bolesti se poraďte se svým lékařem!

Léky se nasazují postupně od slabších po silnější. Podávají se v pevných časových intervalech, ne tedy v okamžiku, kdy bolest opět zesiluje. Mnohdy je potřeba upravit i vedlejší účinky léčby (např. zácpa po lécích s opiátovým účinkem).

Můžete se obrátit na linku proti bolesti: ve všední den od 14-19 hodin: 224435587 nebo ambulanci léčby bolesti v Masarykově onkologickém ústavu. Seznam dalších pracovišť najdete na www.linkaprotibolesti.cz nebo www.breastcancer.cz

Na závěr něco hezkého:

„Bolest je něco, co prostě patří neodmyslitelně k životu. A je správné s ní počítat i v těch dnech, kdy člověka nic nebolí. Ty přijmout jako určitý dar a vědět, že to není napořád. Život je bolestí protkaný, je nutné však nerezignovat a hledat nějaké východisko. Upnout se k naději, že bolest musí přestat, a zmobilizovat pro takovou vizi všechny své síly. Absolutní východisko asi není, ale jsou věci, které pomáhají. Linka proti bolesti patří mezi ně.„

Jiří Suchý, herec a zakladatel Divadla Semafor
Čerpáno z materiálů Společnosti pro léčbu bolesti