Vánoce včera a dnes

Původní křesťanský smysl svátků se pomalu vytrácí. Vánoce našich předků se nám často jeví romantické. Byly ovšem také o hodně prostší. Přípravy na ně začínaly již během adventu. Prvním adventním dnem byl svátek sv. Ondřeje. Slavily se však i další. Typické pro ně bylo dodržování zvyků a také obchůzek. Postavy v převleku chodily nejen na Mikuláše. V období adventu bylo možné potkat Barborky, tajemné Lucie, strašidelné Perchty nebo Ambrože.

V předvánočním čase se lidé scházeli na přástkách a dračkách. Při spřádání lnu a draní peří si ženy vyprávěly různé historky a zpívaly písničky. Během adventu se obdarovávaly hlavně děti. Dostávaly jablka, ořechy, perníčky. Ježíšek začal rozdávat dárky až v 16. století.

Jen co vysvitla první hvězdička, usedli naši předkové ke štědrovečerní večeři. Rybí polévku někde nahrazovala bramboračka s houbami nebo hrachová polévka. Hrách, kroupy a jáhly většinou nechyběly. Ryby se připravovaly na sladko. Pouštění svíček po vodě nebo rozkrajování jablíček bylo štědrovečerní tradicí. Ohni se vyjadřovala úcta tím, že se do něj házely zbytky od večeře. Svobodné dívky házely střevícem nebo třásly bezem.

Současné svátky jsou mnohem hektičtější. Vánoční atmosféru mají obchody již od října. Pouštíme se do gruntování a nakupování. Avšak i nyní se před svátky scházíme s přáteli, zdobíme stromečky, posloucháme koledy.

Víte, že foukané a skleněné ozdoby se u nás objevily v 70. letech 19. století? Víte, že smažený kapr s bramborovým salátem se začal připravovat až ve 20. letech 20. století? A víte, že oblíbené čokoládové kolekce slaví 120 let?